رونمایی از سامانه ثبت اطلاعات مراکز اقامتی و خدماتی حوزه گردشگری

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخبار
  4. chevron_right
  5. رونمایی از سامانه ثبت اطلاعات مراکز اقامتی و خدماتی حوزه گردشگری

شهردار باغبادران از رونمایی سامانه ثبت اطلاعات مراکز اقامتی، خدماتی و افراد فعال حوزه گردشگری باغبادران خبر داد.

حجت الله امینی در گفت و گو با خبرنگار با بیان این که باغبادران شهری گردشگرپذیر با شهرت کشوری است، اظهار کرد: این شهر به دلیل طبیعت بکر و میهمان نوازی شهروندان، سالانه میزبان تعداد زیادی از مسافرانی است که از سراسر کشور به این شهر ساحلی سفر می‌کنند و بخش قابل توجهی از آنها نیز در خانه و ویلاهای استیجاری اقامت می‌کنند.

وی با بیان این که شهروندان انتظار دارند منافع حضور گردشگر برای تمامی آن‌ها و نهادهای خدمت‌رسان باشد، اضافه کرد: حضور همه روزه گردشگر در شهر باغبادران نیازمند مدیریت صحیح بوده تا از یک سو درآمد حاصل از این حضور به شکلی عادلانه توزیع شود و از سوی دیگر از آسیب‌های ترافیکی، اجتماعی و انتظامی و زیست محیطی ناشی از حضور گردشگر در شهر جلوگیری کنیم.

شهردار باغبادران ساماندهی ویلاها و منازل استیجاری را جزء اولویت‌های ستاد سفر بخش باغبادران عنوان کرد و گفت: حضور گردشگران در این شهر و روستاهای بخش هدفمند نبود از این رو در سال ۱۳۹۸ درخواست فعال سازی ستاد هماهنگی خدمات سفر بخش را با هدف تمرکز بر گردشگری و بومی سازی قوانین در جمع مسئولان مطرح کردیم که این مسئله با جدیت دنبال شد و خوشبختانه با نگاه مثبت فرماندار شهرستان لنجان پس از تصویب فعالیت ستاد سفر بخش باغبادران در شهرستان، استان نیز با این مهم موافقت کرد و این ستاد فعالیت خود را آغاز کرده و کمیته‌های زیرمجموعه شکل گرفتند.

وی با بیان این که کمیته جمع آوری اطلاعات ستاد سفر بخش باغبادران به شهرداری سپرده شد، گفت: باید توجه داشت که نظارت، مدیریت و ساماندهی ویلاها و اماکن گردشگری استیجاری نیازمند آمار و اطلاعات جامع است.

امینی یادآور شد: با هدف برنامه‌ریزی دقیق در حوزه گردشگری باغبادران گردآوری اطلاعات و آمار ویلاها آغاز شد و نباید این مهم را به دست فراموشی سپرد که شناسایی و ثبت نشدن ویلاهای استیجاری پیامدهای فرهنگی، اجتماعی و امنیتی خاص خود را دارد و توجه به این مهم بسیار ضروری است.

وی متذکر شد: بیش از هزار ویلا و واحد مسکونی‌پذیرش مسافر را در شهر باغبادران انجام می‌دهند که تا کنون نظارت دقیقی بر فعالیت آنها وجود نداشت و اگر شناسایی و سازماندهی و نظارت انجام نشود روند اسکان و ارائه خدمات به گردشگران، حفظ امنیت گردشگری، اقامت طولانی‌تر، پاسخگویی بهتر و توزیع عادلانه درآمدها به درستی انجام نخواهد گرفت.

شهردار باغبادران با اشاره به رونمایی از سامانه ثبت اطلاعات مراکز اقامتی خدماتی و افراد فعال حوزه گردشگری این شهر افزود: این سامانه به گونه‌ای طراحی شده که صاحبان مراکز اقامتی خدماتی و افراد فعال حوزه گردشگری بتوانند اطلاعات خود را به ثبت برسانند و این اطلاعات در اختیار مدیریت شهری قرار گیرد تا بتوانیم برنامه‌ریزی‌های لازم را در این حوزه انجام دهیم.

وی با بیان این که به هیچ عنوان به دنبال اعمال محدودیت برای فعالیت مراکز اقامتی خدماتی و افراد فعال حوزه گردشگری باغبادران نیستیم، تصریح کرد: نبود مشوق‌های حمایتی، قدیمی و فرسوده بودن تجهیزات بعضی مراکز، واهمه از اخذ مالیات، عوارض و… از جمله دلایلی است که مالکان بسیاری از ویلاهای استیجاری رغبت به دریافت مجوز نداشته باشند و باید به این نکته توجه داشت که ثبت اطلاعات در این سامانه تنها با هدف مدیریت و نظارت‌های لازم ارائه تسهیلات به گردشگر و گردشگرپذیران انجام گیرد.

امینی رونمایی از سامانه ثبت اطلاعات مراکز اقامتی خدماتی و افراد فعال حوزه گردشگری باغبادران را زمینه ساز اجرایی شدن شهر الکترونیک دانست و عنوان کرد: افزایش ارتباطات با صاحبان مراکز اقامتی، خدماتی و افراد فعال حوزه گردشگری باغبادران و همچنین کلیدداران با مدیریت شهری و دیگر دستگاه‌ها یکی دیگر از مزایای این سامانه است از آن جمله می‌توان از تجمع گردشگر در تعطیلات جلوگیری و بر مبنای ظرفیت‌پذیرش آنها را در طول سال توزیع کرد.

وی متذکر شد: ثبت اطلاعات مراکز اقامتی، خدماتی و افراد فعال حوزه گردشگری باغبادران دلیل بر اخذ مجوز ارائه خدمات گردشگری نبوده، اما ارائه هرگونه تسهیلات از سوی ادارات و نهادهای مختلف در بخش باغبادران به این افراد مستلزم ثبت نام در این سامانه است.

شهردار باغبادران یادآور شد: در ایام حضور گردشگران متأسفانه حوادث گوناگونی در ویلاها به وقوع پیوسته است و برای مدیریت حوادث احتمالی و حضور به موقع و سریع آتش نشانی، اورژانس و… در اختیار داشتن اطلاعات ویلاها و مراکز اقامتی خدماتی می‌تواند تحقق این مهم را رقم بزند و با ارائه کد در نظر گرفته شده برای این اماکن بهترین و سریع‌ترین خدمات را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

یک × سه =

فهرست