پیام ریاست محترم شورای اسلامی شهر باغبادران در ارتباط باسوزاندن برگ درختان در شهر زیبا و ساحلی باغبادران

پیام ریاست محترم شورای اسلامی شهر باغبادران در ارتباط باسوزاندن برگ درختان در شهر زیبا و ساحلی باغبادران

🔸🔹به گزارش روابط عمومی شهرداری وشورای اسلامی باغبادران،در متن این پیام خطاب به کشاورزان و باغداران آمده است :

بسم الله الرحمن الرحیم

✅ شهروندان عزیز ، باغداران و کشاورزان
سلام علیکم
فصل پائیز باغبادران را بدلیل وجود باغات و بیشه زاران و درختستانهای بی نظیر خود به یکی از تابلوهای زیبای طبیعت تبدیل مینماید.
متاسفانه در روزهای اخیر تعدادی از کشاورزان و باغداران به بهانه نظافت باغات با عملی ناصواب و بی‌توجهی به سلامتی مردم و برای آسان‌تر شدن کار خود ، اقدام به سوزاندن برگ درختان خود می ‌کنند .
دود ناشی از به آتش کشیدن برگ درختان فضای زیبای شهر و چشم اندارهای دلنواز را تبدیل به محیطی دود آلود مینماید که تمامی لطافت و زیبائی ها را از بین میبرد بویژه در این فصل که بدلیل پدیده وارونگی هوا ، آلودگی هوا گریبان بسیاری از شهر های کشور را میگردد ، دود ناشی از آتش زدن درختان این آلودگی را شدت میبخشد و باعث بروز بيماري هاي قلبي و عروقي ، بيماري هاي ريوي و بيماري هاي تنفسي درميان اهالی میشود.
لذا تذکر چند نکته را ضروری میدانم :

🔷1- به نظر کارشناسان کشاورزی آتش زدن برگ درختان در سطح زمین کشاورزی باعث نابود کردن مواد مغذی و از بین رفتن میکرو ارگانیسم‌های زنده آن ، کاهش حاصلخیزی و افزایش میزان فرسایش خاک می‌شود.

🔷2- خاکستر ناشی از سوختن برگ بر روی خاک با اولین بارندگی سله می‌بندد ، بنابراین مانع نفوذ آب و اکسیژن به داخل خاک شده و ترکیب بافت سطحی آن را عوض می‌کند که مشکلاتی را در افزایش آفات خاک و کاهش عمر درختان و افت کیفیت محصولات در پی دارد.

🔷3- با مشورت کارشناسان کشاورزی و مراجعه به منابع موجود می‌توان با کمی دقت و حوصله از لاش برگ‌های پاییزی درختان ، کودی طبیعی تهیه کرد که نه تنها عوارض ندارد بلکه باعث غنی شدن خاک هم می‌شود. با حفر گودال و ریختن برگ‌ها در آن با تبدیل کردن شاخ و برگ‌ها به کمپوست یا کود طبیعی ، می‌توان به راحتی به خاکی حاصلخیز و سالم دست یافت و با این روش نیاز به مصرف کودهای شیمیایی در سال زراعی آینده را نیز کاهش داد.

🔷4- آتش زدن برگها و بقایای کشاورزی به دلیل ایجاد دود شدید و انتشار انواع آلاینده‌های سمی آلودگی شدید هوا و محیط زیست را نیز به دنبال دارد و موجب بروز بیماریهای مختلف برای ساکنین میگردد.

🔷5- این تولید آلودگی از مصادیق تهدید علیه بهداشت عمومی به شمار رفته و معضلات زیادی را برای مردم خصوصاً گروه‌های حساس جامعه و افرادی که دارای بیماری‌های تنفسی هستند ایجاد می‌کند ، براساس ماده ۲۰ قانون هوای پاک مصوب سال ۹۶ مستوجب مجازات است و بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی برای کسانی که با تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست بهداشت عمومی را به مخاطره اندازند ، تا یک‌سال حبس در نظر گرفته شده است.
آموزش کشاورزان از وظایف ذاتی جهاد کشاورزی است و متاسفانه حضور جهاد کشاورزی بویژه درعرصه های آموزشی و ترویجی و توسعه در سطح بخش باغبادران بسیار کم رنگ می باشد و نمونه بارز آن در فصل پائیز و در این ایام به چشم میخورد که ذخیره ارزشمند برگ درختان تبدیل به یک چالش زیست محیطی برای شهروندان میگردد.
در غیاب جهاد کشاورزی و محیط زیست و عدم آموزش کشاورزان جهت استفاده بهینه از منبع مفید برگها و پیشگیری از به آتش کشیدن برگها ، وظیفه همه باغداران و کشاورزان عزیز ایجاب مینماید تا با رعایت حقوق سایر شهروندان از ایجاد آلایندگی و خطر سازی برای بیماران و سایر شهروندان خودداری نمایند و شهروندان نیز به مصداق امر به معروف و نهی از منکر، با تذکر لسانی به عاملین این اقدام غیر اخلاقی و غیر فنی مانع از آن گردند.
شهروند خوب پایه گذار شهر خوب است و باغبادران لایق خوبیهاست
پیروز باشید و مستدام

💠حجت الله امینی ، خادم مردم در شورای اسلامی شهر

❇روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی باغبادران

بدون نظر

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.