فرصتی طلایی برای توسعه باغبادران

فرصتی طلایی برای توسعه باغبادران

بهره‌برداری از امکانات و ظرفیت‌های موجود برای توسعه همه‌جانبه شهرها از مهمترین مؤلفه‌های مدیریت کارآمد شهری است، در این میان تبدیل تهدیدها و چالش‌های شهری به فرصت‌هایی برای خدمات‌رسانی بهتر و نوسازی شهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به گزارش پایگاه خبری نبض وطن،شهر به عنوان یک موجود زنده از اجزا و عناصر مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها نقشی در پویایی آن دارد. شکل‌گیری شهرها از جایی شروع شده که به دلیل سابقه تاریخی از دیگر مناطق قدیمی‌تر است و از آنجا که در گذشته دانش بشر از اصول شهرسازی به اندازه امروز نبود، بسیاری از این مؤلفه‌ها رعایت نمی‌شد، اما امروزه شهرسازان و مدیران شهری بر این باورند که هسته مرکزی شهر باید احیا و نوسازی شود. از سوی دیگر بخشی از شهرها که بیشتر در مناطق حاشیه‌ای آن قرار دارد در زمان‌های متأخر شکل گرفته و در ساخت و ساز این بخش نیز غالبا اصول مهندسی رعایت نشده است.

احیا و نوسازی بافت تاریخی و فرسوده و بهسازی و توسعه امکانات مناطق حاشیه‌ای، مهم‌ترین بخش‌های طرح‌هایی است که با هدف ساماندهی و توسعه متوازن خدمات شهری اجرا می‌شود.

برای بررسی وضعیت اجرای این طرح‌ها در شهر باغبادران با حجت الله امینی، شهردار این شهر گفت‌وگوی را انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:

مساحت بافت فرسوده شهر باغبادران چقدر است و چند درصد از مساحت شهر شامل بافت فرسوده است؟

از حدود ۳۰۰ هکتار مساحت محدوده شهر باغبادران ۱۶ درصد از مساحت شهر که معادل ۴۸٫۵ هکتار است جزء بافت فرسوده شهر به شمار می آید. بافت فرسوده شهر باغبادران در هر سه محله اصلی ملک آباد، دورباط و باغبادران وجود دارد که از  ۴۸٫۵ هکتار بافت فرسوده شهر باغبادران ۱۲٫۵ هکتار در محله ملک آباد، ۶ هکتار در محله دورباط و ۳۰٫۶ هکتار در باغبادران است. باید توجه داشت که بافت فرسوده محلات دورباط و باغبادران به یکدیگر متصل هستند اما به دلیل وجود رودخانه بافت فرسوده محله ملک آباد از این دو محله جدا شده است. براساس اطلاعات به دست آمده هزار و ۳۴۰ واحد ساختمانی در بافت فرسوده شهری باغبادران وجود دارد که ۷۴۶ واحد ان بین ۱۶ تا ۳۰ سال قدمت داشته و ۵۹۴ واحد آن بالای ۳۰ سال ساخت قدمت ساخت دارند. حدود ۲۱ درصد از واحدهای مسکونی واقع در بافت فرسوده قابلیت مرمت دارند، ۴۶۴ واحد تخریبی ۰٫۵ درصد نیز واحدهای مخروبه هستند.

بافت ناکارامد شهر باغبادران چه چالش هایی را برای شهر به همراه داشته است؟

یکی از مهمترین مشکلات بافت فرسوده شهر باغبادران عدم تطابق با زندگی مدرن امروزی است از طرفی وجود مناطق نا امن در مخروبه های واقع در بافت فرسوده شهر منجر به بروز ناهنجاری اجتماعی و فرهنگی شده است.عدم برخورداری شبکه های دسترسی مناسب یکی دیگر از مشکلات پیش روی بافت فرسوده شهر بوده که آسیب پذیری در زمان وقوق بالایای طبیعی را افزایش می دهد.

همچنین افزایش به میل به مهاجرت، تغییرات مستمر را در بافت فرسوده ایجاد می کند و در اثر اینگونه مهاجرت ها عمدتا گروه هایی که از نظر مالی و فرهنگی ناتوان هستند جایگزین آنها می شوند.

یکی دیگر از مشکلاتی که در بافت فرسوده با آن مواجه هستیم مشکلات حقوقی برخی املاک بوده چراکه برخی از انها وراثتی بوده باعث افزایش بافت فرسوده و عدم اصلاح و بروزرسانی این اماکن شده است.

آیا شهر باغبادران دارای بافت فرسوده مصوب است؟

با توجه به اینکه تصویب محدوده بافت فرسوده شهرها باعث می شود محیط فیزیکی، مالکان و ساکنان این بافت ها زیر چتر حمایتی دولت و شهرداری ها قرار گیرند تلاش بسیاری صورت گرفت تا بافت فرسوده شهر به تصویب برسد.

با پیگیری های متعدد بافت فرسوده باغبادران در شهریورماه ۱۳۹۷ در کمیسیون ماده پنج به تصویب رسید و در پایان آبان ماه نیز ابلاغ  شد.

نگاه شهرداری باغبادران به احیاء و نوسازی بافت فرسوده چگونه است؟
بافت فرسوده شهر باغبادران به دو دسته تقسیم می شود، دسته اول، بافت‌هایی است که دارای قدمت تاریخی هستند و هسته اولیه شهر را تشکیل می‌دهد و دسته دوم، بافتی است که در محدوده شهری و فاقد ارزش تاریخی بوده و از لحاظ کالبدی نیاز به بازسازی دارند.از این رو شهرداری باغبادران یکی از سازمان هایی به شمار می آید که بطور جدی پیگیر بازآفرینی شهری در بوده از این رو خدمات مخلفی را نیز به شهروندان ارایه داده است.جدیدترین خدمتی که در این حوزه انجام گرفته است، تشکیل دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهری باغبادران بوده که مهمترین کار این دبیرخانه افزایش آگاهی مردم نسبت به وضعیت بافت­های ناکارآمد شهری و مسایل و مشکلات مبتلا به آن، اطلاع رسانی خدمات قابل ارایه به شهروندان، هماهنگی بین سازمان ها و ادارات در اقدامی مشترک و استفاده از ظرفیت هایی که از سوی قانون گذار و دولت برای بازآفرینی شهری ایجاد کرده است.با تاسیس دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهری باغبادران سعی در افزایش اعتماد مردم نسبت به نوسازی بافت ناکارآمد شهری باغبادران داشته ایم از این رو طرح های تشویقی متعددی برای تحقق این مهم از سوی مدیریت شهری در نظر گرفته شده است.۱۰۰ درصد تخفیف عوارض برای ترمیم بافت فرسوده یکی از طرح های تشویقی در این خصوص به شمار می آید که بستگی به میزان عقب نشینی هایی دارد که در نوسازی بافت فرسوده و تعریض معابر انجام می گیرد. از طرفی شهرداری در حد توان، امکانات و ماشین آلاتی که در اختیار دارد در جمع آوری نخاله های ناشی از تخریب و بازسازی بافت فرسوده با شهروندان همکاری کرده تا هزینه کمتری به آنان تحمیل شود. در بافت فرسوده شهر باغبادران تراکم تشویقی در نظر گرفته شده و این در حالیست که در نقاط جدید باغبادران تراکم محدودی برای صدور پروانه وجود دارد.

ایجاد هماهنگی بین سازمان ها و نهادهای موثر در بازآفرینی شهری یکی از دیگر وظایف این دبیرخانه بوده که در صرفه جویی زمان بسیار موثر است.

تاسیس تعاونی های مردمی و تجمیع ریزدانه های بافت فرسوده یکی دیگر از اقدامات موثر در این حوزه به شمار می آید چراکه تحقق این مهم در سرعت بخشیدن به اصلاح بافت فرسوده نقش بسزایی دارد و باعث جذب سرمایه گذار نیز خواهد شد از سوی دیگر استفاده از منابع مالی خارج از شهر و منطقه در اصلاح بافت فرسوده را در پی خواهد داشت.

با توجه به اینکه ساکنین بافت فرسوده شهر با مشکلات اقتصادی مواجه هستند آیا برنامه ای برای اینگونه افراد در نظر گرفته شده است؟

با توجه به اینکه باغبادران شهری قدیمی و با سابقه کهن فرهنگی است، به شهری میهمان پذیر مبدل شده و بازآفرینی شهری از طریق تقویت بومگردی می تواند در تقویت مالی ساکنین این محلات نقش آفرین باشد. نباید فراموش کرد با بازآفرینی شهری مسیرهای پیاده روی به سمت میراث فرهنگی و آثار تاریخی شهر تقویت خواهد شد و حضور گردشگر در دل این محلات رونق اقتصادی را برای ساکنین در صورت بازآفرینی و اصلاح اماکن در بر خواهد داشت. از طرفی مدیریت شهری هزینه های ساخت و ساز و دریافت پروانه در محلاتی که جزء بافت فرسوده است به حداقل رسانده و همچنین ساکنین دیگر هزینه انشعاب آب،برق، گاز و تلفن را پرداخت نخواهند کرد و بخشی از هزینه های ساخت و ساز اماکن که به اینگونه خدمات چهارگانه  باز می گردد به نوعی صرفه جویی انجام گرفته است و کمکی به اقتصادخانواده هایی که در بافت فرسوده شهری سکونت دارند خواهد داشت.

از سوی دیگر نه تنها شهرداری بلکه ادارات دیگری نیز در این خصوص همکاری هایی را خواهند داشت به عنوان مثال اداره امور مالیاتی، همکاری لازم را درخصوص مالیاتی که به نقل و انتقالات بافت فرسوده در راستای بهسازی اینگونه بافت ها باز می گردد خواهد داشت همچنین سازمان ثبت ملاک اسناد و املاک نیز سند دار کردن املاک واقع در بافت فرسوده را در اسرع وقت و خارج از نوبت انجام خواهند داد همچنین ارتقاء خدمات چهارگانه آب،برق، گاز و تلفن در بافت فرسوده از اولویت های سازمان ها و نهادهای خدمت رسان در شهر است.

باید به این نکته توجه جدی داشت که با اصلاح بافت فرسوده بسیاری از فضاهایی که در حال حاضر در بافت های قدیمی شهر وجود ندارد ایجاد خواهد شد که در سیما و منظر شهر اثرگذار بوده و نشاط ساکنین را رقم خواهد زد همچنین سرانه های شهر در بافت فرسوده بطور عادلانه توزیع خواهد شد.

وضعیت بافت تاریخی شهر باغبادران چگونه است؟

بافت تاریخی شهر باغبادران در دل بافت فرسوده واقع شده و برای استفاده بهینه از بافت تاریخی باید بافت فرسوده شهر اصلاح شود تا بافت تاریخی قابل استفاده باشد. باید به این نکته توجه داشت که ۵۵۸ واحد بافت فرسوده شهر باغبادران دارای کیفیت ابنیه بوده و به همین میزان می توان احیاء بومگردی در شهر را رقم زد.در بافت فرسوده شهر باغبادران ساباط و دالان هایی وجود دارد که ارزش تاریخی داشته و یادگاری بجای مانده از دالان های شهر باغبادران است چراکه ساباط ها با انداختن سایه و ایجاد مسیری خنک برای رهگذران، آنها را از شدت تابش نور خورشید و گرما در این معابر محافظت می کرد.از طرفی ساباط‌ها، دروازه ورودی بسیاری از محله‌ها به شمار می‌رفتند و دید خوب «ساباط» به کل کوچه، سبب تشدید امنیت و از میان بردن نقاط کور می‌شد. همچنین در زمان‌های گذشته که شهرها در بسیاری از مناطق هدف تهاجم راهزنان قرار می‌گرفت، «ساباط» محلی برای سنگر گرفتن بود، ارتفاع ساباط به گونه‌ای در نظر گرفته می‌شد که امکان عبور یک نفر سوار بر اسب از زیر آن ممکن نبود و این خود عاملی بازدارنده برای مهاجمان سواره‌ای به حساب می‌آمد که به محله‌ها حمله می‌کردند. ساباط کارکردهای دیگری را نیز داشتند که به مراتب از نوع اول با اهمیت‌تر محسوب می‌شود و آن کارکردهای فرهنگی و اجتماعی آنها است‎. پیوستگی و یکپارچگی که ساباط در خانه‌های یک محله ایجاد می‌کرد، موجب همدلی ساکنان آنجا می‌شد. همچنین در گذشته ساباط محلی برای تجمع ساکنان محله به شمار می‌آمد و همین تجمعات، سبب آگاهی افراد محله از احوال هم و پی بردن به مشکلات یکدیگر و در نتیجه حل گرفتاری‌ها به کمک همدیگر می‌شد‎.بسیاری از ساباط‌ها مسیری بودند که خانه‌های دوطرف کوچه را به هم پیوند می‌دادند، و دارای چشم‌اندازی مناسب به کوچه بودند ‎.با توجه به معماری خاص ساباط ها در شهر باغبادران امروز قابلیت اصلاح و بازآفرینی را دارند که قطعا در توسعه بوگردی نقش آفرین هستند.

با توجه به نقش نوسازی بافت فرسوده در رونق شهری و گردشگری شهر باغبادران در این حوزه با چه چالش هایی مواجه است؟

با توجه به اینکه باغبادران با صنایع بزرگ شهرستان فاصله زیادی دارد، سهم مردم این منطقه در این حوزه بسیار اندک است و ناگزیر از استفاده از ظرفیت های موجود در شهر همچون بومگردی در راستای ایجاد اشتغال برای جوانان هستیم از طرفی بافت فرسوده شهر باغبادران ارزش سرمایه گذاری را دارد چراکه وجود جاذبه‌های مذهبی و تاریخی شهر باغبادرن در کنار جاذبه‌های طبیعی این شهر باعث شده است، باغبادران به عنوان یکی از با ارزش‌ترین مقاصد گردشگری کشور شناخته شود و حجم قابل توجهی از گردشگرانی که به شهرستان لنجان وارد می شوند به شهر باغبادران سفر می کنند به گونه ای که این شهر برای جذب گردشگر نیازمند تبلیغات نداشته بلکه باید به گردشگران سرویس دهد از این رو تقویت بومگردی تنها راه ایجاد اشتغال، حفظ گردشگر و رونق اقتصادی مردم شهر به شمار می آید. در این راستا شهرداری باغبادران آماده همکاری،الگو دهی و محرک سازی مالکان و شهروندان بوده همچنین اماده تعامل با سازمان های ذی ربط است.

در این بین اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان لنجان می تواند همکاری بسزایی را با مردم و مدیریت شهری باغبادران داشته باشد. با توجه به لزوم رعایت استانداردهای لازم در احداث اماکن بومگردی و نقش اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در تقویت و حفظ و نگهداری بناهای تاریخی و … از اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان لنجان درخواست کرده ایم در جهت تقویت گردشگری و همچنین حفظ میراث فرهنگی شهر استقرار این اداره در شهر باغبادران رقم بخورد.

با توجه به اهمیت موضع این مهم با مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان و معاونان این اداره در میان گذاشته و صورتجلسه شده است و شهرداری باغبادران نیز آمادگی خود را جهت مهیا کردن مکانی درخور جهت استقرار این اداره اعلام داشته و منتظر حضور این اداره هستیم . قطعا افتتاح این اداره در باغبادران ثمرات بسیاری را  برای بخش باغبهادران به همراه خواهد داشت اما با وجود پیگیری های متعدد این مسئله در حد مکاتبات باقی مانده است از این رو امیدورایم این مهم نیز هرچه زودتر محقق شود.

بدون نظر

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.